Przejdź do treści
  • PL
  • EN

Baśka Murmańska

A A A Drukuj

HISTORIA BAŚKI MURMAŃSKIEJ
Karty historii Twierdzy Modlin są zapisane wieloma barwnymi opowieściami. Jedną z nich niewątpliwie są dzieje Baśki Murmańskiej.

KIM BYŁA BAŚKA?
Nie kobietą, lecz … białą niedźwiedzicą, która miała nawet okazję osobiście poznać Józefa Piłsudskiego.

CO MIAŁA WSPÓLNEGO Z TWIERDZĄ MODLIN?

Urodziła się „pod ciemną gwiazdą polarną.” W 1919 r. na targu w rosyjskim Archangielsku kupił ją jeden z przebywających tam polskich żołnierzy. Chciał w ten sposób zaimponować kobiecie, o której względy konkurował z włoskim kapitanem. Nie przewidział jednak, jak daleko idące skutki może mieć to zdarzenie. Baśka zadarła z psem dowódcy wszystkich wojsk Ententy na Murmanie. W efekcie przydzielono ją do Baonu Wojska Polskiego (zwanego Baonem Murmańskim) jako „córkę regimentu”. Tam została wytresowana przez jednego z kaprali i z czasem stała się jednym z żołnierzy, zachowującym się jak oni. Wraz z nimi przypłynęła parowcem do Gdańska, a stamtąd trafiła do Twierdzy Modlin. Tu mieszkała wraz z wojskowymi i zażywała kąpieli w wodach tutejszych rzek. Podczas wojskowej defilady na warszawskim Placu Saskim salutowała (!) przed samym Piłsudskim. Baśka zginęła tragicznie. W okolicach Nowego Dworu Mazowieckiego została zabita przez chłopa, który chciał z niej zrobić futro dla swojej żony.

SZLAK BAŚKI MURMAŃSKIEJ W TWIERDZY MODLIN

Pamięć o Baśce Murmańskiej w Twierdzy Modlin nie zginęła. Jest ona patronką specjalnego szlaku dla najmłodszych turystów z opiekunami. Wyposażeni w mapę i rymowane wskazówki muszą odnaleźć figurki białych niedźwiadków ukryte w ciekawych zakątkach fortecy.      

Więcej na stronie internetowej www.baskamurmanska.pl i www.facebook.com/baskamurmanska.

Materiał tekstowy pochodzi ze strony internetowej www.baskamurmanska.pl

Partnerzy