Przejdź do treści
  • PL
  • EN

Zakroczym

A A A Drukuj

PODSTAWOWE INFORMACJE
Zakroczym to jeden z najstarszych grodów na Mazowszu. Potwierdza to fakt, że pierwsza historyczna wzmianka o Zakroczymiu pochodzi z 1065 roku i została zapisana w dokumencie królewskim Falsyfikacie mogileńskim.

Historia Zakroczymia jest ściśle związana z dziejami Polski. Bez wątpienia wpływ na to miało  położenie geograficzne i strategiczne tego miejsca. To właśnie tu książęta mazowieccy podpisali ważne traktaty z Zakonem Krzyżackim, a na przestrzeni wieków Zakroczym jako miejsce o dużym znaczeniu handlowym i wojskowym stał się ośrodkiem licznych zjazdów i sejmików szlacheckich, koncentracji sił zbrojnych w kluczowych momentach wojenno-obronnych oraz istotnym punktem systemu obronnego. 

Pomimo, iż historia tego miasta była burzliwa, nadal pozostaje urokliwym miejscem. Zakroczym zachwyca swoimi ciekawymi walorami krajobrazowymi. Ze zbocza skarpy, na której się znajduje rozciąga się piękny widok na wąwozy wyżłobione tu przed tysiącami lat przez lodowiec oraz płynącą w dolną Wisłę. Zakroczym jak i jego okolice zachęcają do pieszych wycieczek nad brzegiem Wisły i okolicznymi bezdrożami.

ZABYTKI
Kościół parafialny pw. Podwyższania Krzyża z przełomu XV/XVI wieku
Kościół i klasztor oo. Kapucynów z 1758 roku
Latarnia – pomnik ku czci powstańców z 1831 i 1863 oraz poległych w latach 1939–1945
Fort nr 1 Zakroczym z lat 1883-1888, który jest jednym z elementów systemu fortyfikacji związanych z Twierdzą Modlin 

Więcej informacji na stronie: www.zakroczym.pl

Materiały udostępnione dzięki uprzejmości Urzędu Gminy w Zakroczymiu

Partnerzy